T92P7D14-12
DigiKey Part Number
T92P7D14-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P7D14-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 12V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
86 Ohms
Coil Current
140 mA