R10S-E1Y2-J500
DigiKey Part Number
PB1560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10S-E1Y2-J500
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 5V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 5VDC Coil Socketable
Category
Coil Current
6.3 mA
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
3.15 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
120VAC - Nom