R10-T2W3-J30.0K
DigiKey Part Number
PB1963-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-T2W3-J30.0K
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7.5A 8.3V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 8.3VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Series
Must Operate Voltage
1.7 VDC
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Coil Resistance
30 kOhms
Contact Rating (Current)
7.5 A
Base Product Number
Switching Voltage
120VAC - Nom