R10-E2X4-V185
DigiKey Part Number
PB1947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E2X4-V185
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R10-E2X4-V185 Models
Category
Coil Current
64.9 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage
Approval Agency
CSA, UR
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
5 A
Coil Resistance
185 Ohms
Switching Voltage
120VAC - Nom