KRPA-5AG-24
DigiKey Part Number
KRPA-5AG-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRPA-5AG-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Coil Current
84 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Packaging
Tray
Coil Insulation
Class B
Part Status
Active
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 55°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
85 Ohms