KRPA-14AN-120
DigiKey Part Number
PB176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRPA-14AN-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Socketable
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Must Operate Voltage
102 VAC
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 55°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
2.25 kOhms
Load - Max Switching
2400VA
Base Product Number
Coil Current
17.5 mA