KHU-17A16-120 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 176
Datasheet
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Socketable
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
KHU-17A16-120
DigiKey Part Number
PB1433-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHU-17A16-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Termination Style
Plug In
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
102 VAC
Part Status
Obsolete
Operate Time
13 ms
Mounting Type
Socketable
Release Time
6 ms
Coil Voltage
120VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
240VAC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
240VA
Coil Resistance
3.9 kOhms
Coil Current
10 mA