KHU-17A11-120
DigiKey Part Number
PB604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHU-17A11-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Tray
Operate Time
13 ms
Part Status
Active
Release Time
6 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
3 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
3.9 kOhms
Coil Current
11 mA