KHAU-17D12B-24
DigiKey Part Number
2266-KHAU-17D12B-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17D12B-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Features
Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Operate Time
13 ms
Mounting Type
Release Time
6 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
240VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
37.5 mA
Coil Resistance
690 Ohms