KHAU-17D12-110
DigiKey Part Number
PB832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17D12-110
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHAU-17D12-110 Models
Plug In
Mfr
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
11 kOhms
Coil Current
8.2 mA