KHAU-17A18-120
DigiKey Part Number
PB732-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17A18-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHAU-17A18-120 Models
Plug In
Mfr
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Tray
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
2.5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
3.9 kOhms
Coil Current
11 mA