K10P-11D15-120
DigiKey Part Number
PB3086-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11D15-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
90 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
12 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
120VAC - Nom