K10P-11A55-120
DigiKey Part Number
PB3200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11A55-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
12 VAC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
11 mA
Coil Resistance
3.9 kOhms