K10P-11A15-24
DigiKey Part Number
PB320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11A15-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
2.4 VAC
Part Status
Active
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
52 mA
Coil Resistance
160 Ohms