K10P-11A15-120
DigiKey Part Number
PB321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11A15-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K10P-11A15-120 Models
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
12 VAC
Part Status
Active
Operate Time
13 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
11 mA
Coil Resistance
3.9 kOhms