K10L-11A15-120 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 141
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
K10L-11A15-120
DigiKey Part Number
PB3138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10L-11A15-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
12 VAC
Part Status
Obsolete
Operate Time
13 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
11 mA
Coil Resistance
10.9 kOhms