IHVA150-A3D12V-BF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 19
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 150 A 12VDC Coil Chassis Mount
IHVA150-A3D12V-BF
DigiKey Part Number
41-IHVA150-A3D12V-BF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHVA150-A3D12V-BF
Description
RELAY CONTACTOR SPST 150A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Stud
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1 VDC
Part Status
Obsolete
Contact Material
Silver Alloy
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
65 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
20 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
413.8 mA
Contact Rating (Current)
150 A
Coil Power
5W
Switching Voltage
1500VDC - Max
Coil Resistance
29Ohms