SQPW1010RJ
DigiKey Part Number
A137407-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQPW1010RJ
Description
RES 10 OHM 5% 10W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Category
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.394" x 0.354" Rectangular x 1.890" L (10.00mm x 9.00mm x 48.00mm)