Image for LR0204F750R is not available
LR0204F750R
DigiKey Part Number
1712-LR0204F750RCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-LR0204F750RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR0204F750R
Description
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
750 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
LR0204F750R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" Dia x 0.138" L (2.00mm x 3.50mm)