LR0204F15K
DigiKey Part Number
1712-LR0204F15KCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-LR0204F15KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR0204F15K
Description
RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
15 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
LR0204F15K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" Dia x 0.138" L (2.00mm x 3.50mm)