LR0204F10K
DigiKey Part Number
1712-LR0204F10KCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-LR0204F10KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR0204F10K
Description
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LR0204F10K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.079" Dia x 0.138" L (2.00mm x 3.50mm)