HSC300200RJ
DigiKey Part Number
A137241-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC300200RJ
Description
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 300W
Detailed Description
200 Ohms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Box
Size / Dimension
5.000" L x 2.811" W (127.00mm x 71.40mm)
Resistance
200 Ohms
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Terminal Screw Type
Power (Watts)
300W