HSA1012RJ
HSA1012RJ
HSA1012RJ
DigiKey Part Number
A102408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA1012RJ
Description
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 16W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Ohms ±5% 16W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSA1012RJ Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Resistance
12 Ohms
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
16W