FWFU1W8R2J
DigiKey Part Number
1712-FWFU1W8R2JCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-FWFU1W8R2JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWFU1W8R2J
Description
FWFU 1W 8R2 5%
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
FWFU1W8R2J Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)