EP10WSS20RJBB
DigiKey Part Number
1712-EP10WSS20RJBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP10WSS20RJBB
Description
EP 10W (SS) 20R 5% BULK BOX
Detailed Description
20 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.335" Dia x 1.575" L (8.50mm x 40.00mm)