BMC2AY0060AG
DigiKey Part Number
1712-BMC2AY0060AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-BMC2AY0060AGCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMC2AY0060AG
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0805 1LN
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3A 40mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz