BMC1EY1000AN
DigiKey Part Number
1712-BMC1EY1000ANTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-BMC1EY1000ANCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-BMC1EY1000ANDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMC1EY1000AN
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 50mA 1.5Ohm
Category
Current Rating (Max)
50mA
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
DC Resistance (DCR) (Max)
1.5Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz