23ESB105MMF50NF
DigiKey Part Number
A105789-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23ESB105MMF50NF
Description
POT 1M OHM 1/5W CARBON LOG
Detailed Description
1M Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Temperature Coefficient
5%
Resistance (Ohms)
1M
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.969" (50.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.717" Face (25.20mm x 18.20mm)