23ESB103MMF50NF
DigiKey Part Number
A105787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23ESB103MMF50NF
Description
POT 10K OHM 1/5W CARBON LOG
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Temperature Coefficient
5%
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.969" (50.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8
Panel Mount
Taper
Logarithmic
Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.717" Face (25.20mm x 18.20mm)