23ESA473MMF50NF
23ESA473MMF50NF
23ESA473MMF50NF
DigiKey Part Number
A105785-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23ESA473MMF50NF
Description
POT 47K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Detailed Description
47k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.4W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Temperature Coefficient
5%
Resistance (Ohms)
47k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
0.4W
Actuator Length
1.969" (50.00mm)
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.717" Face (25.20mm x 18.20mm)