Image for U535P-000002-300PA is not available
U535P-000002-300PA
DigiKey Part Number
223-U535P-000002-300PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U535P-000002-300PA
Description
PRESS XDCR U535P-000002-300PA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 300PSI (2068.43kPa) Absolute Male - 1/4" (6.35mm) BSPP 4 ~ 20 mA
Category
Output
4 ~ 20 mA
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Accuracy
±0.1%
Series
Voltage - Supply
9V ~ 30V
Packaging
Bulk
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) BSPP
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation
Features
Temperature Compensated
Pressure Type
Absolute
Maximum Pressure
20000PSI (137895.15kPa)
Operating Pressure
300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C