U5244-000005-030PA
DigiKey Part Number
223-1677-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U5244-000005-030PA
Description
SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 30PSI (206.84kPa) Absolute Male - 1/4" (6.35mm) NPT 1 V ~ 5 V Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
U5244-000005-030PA Models
Category
Accuracy
±0.1%
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Series
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Packaging
Box
Port Style
Threaded
Part Status
Active
Features
Temperature Compensated
Applications
Industrial Automation
Termination Style
Connector
Pressure Type
Absolute
Maximum Pressure
90PSI (620.53kPa)
Operating Pressure
30PSI (206.84kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Analog Voltage
Package / Case
Cylinder
Output
1 V ~ 5 V