5391-BCE-S-012-001
DigiKey Part Number
223-5391-BCE-S-012-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5391-BCE-S-012-001
Description
100CMH2O DIFFERENTIAL SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 2.5PSI (17.24kPa) Differential Male - 0.12" (3mm) Tube, Dual 16 b 16-SOIC Module, Dual Top Ports
Category
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Port Size
Male - 0.12" (3mm) Tube, Dual
Series
Port Style
Barbed
Packaging
Tube
Features
Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
12PSI (82.74kPa)
Pressure Type
Differential
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Operating Pressure
2.5PSI (17.24kPa)
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
I2C
Package / Case
16-SOIC Module, Dual Top Ports
Output
16 b
Supplier Device Package
16-SOIC
Accuracy
±1%