ANT-916-PML-UFL
DigiKey Part Number
ANT-916-PML-UFL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-PML-UFL
Description
RF ANT 916MHZ WHIP/TILT CONN MT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Tilt U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Connector Mount
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
TE Connectivity Linx
VSWR
1.9
Packaging
Bulk
Gain
-0.4dBi
Part Status
Active
Features
Cable - 305mm
RF Family/Standard
General ISM
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Mounting Type
Connector Mount
Frequency (Center/Band)
915MHz
Height (Max)
5.917" (150.30mm)
Frequency Range
881MHz ~ 951MHz