ANT-916-CW-QW-SMA
DigiKey Part Number
ANT-916-CW-QW-SMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-CW-QW-SMA
Description
RF ANT 916MHZ WHIP STR SMA MALE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Straight SMA Male Connector Mount
Category
Antenna Type
Whip, Straight
VSWR
1.9
Packaging
Bulk
Gain
1.8dBi
Termination
SMA Male
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
3.150" (80.00mm)
Frequency (Center/Band)
800MHz, 900MHz, 915MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
865MHz ~ 965MHz