ANT-418-CW-RH | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ANT-418-CW-RH-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ANT-418-CW-RH |
Description | RF ANT 418MHZ WHIP STR RP-SMA ML |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ANT-418-CW-RH Models |
Category | Antenna Type Whip, Straight |
Manufacturer TE Connectivity Linx | Number of Bands 1 |
Series | VSWR 1.9 |
Packaging Bulk | Gain -6.7dBi |
Part Status Active | Termination RP-SMA Male |
RF Family/Standard General ISM | Mounting Type Connector Mount |
Frequency Group UHF (300MHz ~ 1GHz) | Height (Max) 2.008" (51.00mm) |
Frequency (Center/Band) 418MHz | Applications Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems |
Frequency Range 413MHz ~ 423MHz | Base Product Number |