DRC23-40PC-N012
DigiKey Part Number
1734-DRC23-40PC-N012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC23-40PC-N012
Description
HDR, 40P, BLK, RA, AU/NI/CU, C
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 40 position 0.174" (4.42mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC23-40PC-N012 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
1.500" (38.10mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
7.5A