PRASA1-16F-BB0HW is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ZF Electronics
In Stock: 470
Datasheet
Similar
ZF Electronics
In Stock: 2,090
Datasheet
In Stock: 9,010
Image for PRASA1-16F-BB0HW is not available
PRASA1-16F-BB0HW
DigiKey Part Number
PRASA1-16F-BB0HW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRASA1-16F-BB0HW
Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Black
Mfr
Actuator Marking
ON OFF, Vertical
Series
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Dust Proof
Part Status
Obsolete
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Circuit
Approval Agency
ENEC, UL, VDE
Switch Function
Mechanical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
Electrical Life
6,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V