JMGAC-18P is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TE Connectivity
TE Connectivity
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
JMGAC-18P
DigiKey Part Number
JMGAC-18P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMGAC-18P
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 18V
Must Operate Voltage
10.5 VDC
Must Release Voltage
0.91 VDC
Release Time
1.5 ms
Coil Voltage
18VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
115VA, 28W
Qualification
MIL-R-39016/17
Coil Current
20.5 mA
Coil Resistance
880 Ohms