JMGAC-12MW is available for purchase but is not normally stocked.
JMGAC-12MW
DigiKey Part Number
JMGAC-12MW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMGAC-12MW
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Must Operate Voltage
7 VDC
Must Release Voltage
0.63 VDC
Release Time
1.5 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
115VA, 28W
Qualification
MIL-R-39016/17
Coil Current
30.8 mA
Coil Resistance
390 Ohms