J1MAPT-18XL is available for purchase but is not normally stocked.
J1MAPT-18XL
DigiKey Part Number
J1MAPT-18XL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1MAPT-18XL
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Category
Features
Diode
Must Operate Voltage
10.7 VDC
Must Release Voltage
0.94 VDC
Coil Voltage
18VDC
Release Time
4 ms
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
115VA, 28W
Coil Resistance
1.13 kOhms
Coil Current
15.9 mA