Image for HC-2/12VDC is not available
HC-2/12VDC
DigiKey Part Number
HC-2/12VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC-2/12VDC
Description
HC-2/12VDC=RELAY, VACUUM, SPDT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Panel Mount
Category
Termination Style
Solder Turret
Mfr
Seal Rating
Sealed - Vacuum
Series
Must Operate Voltage
8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.5 VDC
Part Status
Active
Operate Time
6 ms
Mounting Type
Release Time
6 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
25 A
Coil Resistance
80 Ohms
Coil Current
150 mA