EV200AJANA
DigiKey Part Number
A121832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV200AJANA
Description
RELAY CONTACTOR SPST 500A 72V
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 500 A 48 ~ 95VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Sealed - Hermetically
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
48 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
27 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
48 ~ 95VDC
Release Time
12 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
20 mA
Contact Rating (Current)
500 A
Base Product Number
Switching Voltage
900VDC - Max