44AM1121-12-9/96-9CS2275
DigiKey Part Number
A144834-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44AM1121-12-9/96-9CS2275
Description
CABLE 2COND 12AWG WHITE SHLD 50'
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable White 12 AWG Braid 50.00' (15.24m)
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
50.00' (15.24m)
Packaging
Spool
Jacket Color
White
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
150°C
Number of Conductors
2
Jacket (Insulation) Thickness
0.0070" (0.178mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Conductor Strand
37/28
Shield Material
Copper, Silver Coated
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.251" (6.38mm)