PCM120T-100M-D
DigiKey Part Number
495-PCM120T-100M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PCM120T-100M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PCM120T-100M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCM120T-100M-D
Description
FIXED IND 10UH 14.1A 9 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 14.1 A 9mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCM120T-100M-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
12A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
9mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.472" L x 0.500" W (12.00mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)