PC95ELT15.5X5.8-Z
DigiKey Part Number
445-180866-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC95ELT15.5X5.8-Z
Description
FERRITE CORE ELH 3.68UH 1SET
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated PC95 Ferrite Core ELH, PLT Type 0.610" (15.50mm) Length 0.488" (12.40mm) Width Diameter 0.174" (4.42mm) Height
Category
Gap
Ungapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.6
Series
Effective Length (le) mm
32.9
Packaging
Tray
Effective Area (Ae) mm²
19.6
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
31.9
Core Type
ELH, PLT
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
646.0
Supplier Device Package
ELT 15.5 x 5.8
Finish
Uncoated
Material
PC95
Height
0.174" (4.42mm)
Inductance Factor (Al)
3.68 µH
Length
0.610" (15.50mm)
Tolerance
±25%
Width
0.488" (12.40mm)