MMZ1608S301ATA00
DigiKey Part Number
445-MMZ1608S301ATA00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ1608S301ATA00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MMZ1608S301ATA00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ1608S301ATA00
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0603 1LN
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 300mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMZ1608S301ATA00 Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz