FK28C0G2A151JN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 865
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 13,878
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 74
150 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK28C0G2A151JN006
DigiKey Part Number
FK28C0G2A151JN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28C0G2A151JN006
Description
CAP CER 150PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK28C0G2A151JN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)