FK28C0G2A102JN000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 445-FK28C0G2A102JN000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FK28C0G2A102JN000 |
Description | CAP CER 1000PF 100V C0G RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FK28C0G2A102JN000 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Series | Mounting Type |
Packaging Bulk | Package / Case Radial |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |