FK26X7R1E106KR000
DigiKey Part Number
445-FK26X7R1E106K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X7R1E106KR000
Description
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FK26X7R1E106KR000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)